vejice niso več problem
Slovenščina – lektoriranje, nasveti in testi

V soboto, 28. januarja 2017, je bil v Delu objavljen članek »Dobro jutro: Slovenec in vejica«, v katerem je bilo omenjeno, katere vejice povzročajo največ težav.
To so predvsem vejice pred »in«, in med njimi še posebej pri vrinjenih odvisnikih.
V članku je bil uporabljen primer: Miha bo prišel, in če ne bo deževalo, pokosil travo.
Marsikdo pomisli, da bi morala biti vejica pred »če« namesto pred »in«. A to ne drži!
Slovenski pravopis pravi: Kadar prideta skupaj priredni in podredni veznik pred vmesnim odvisnikom, pišemo vejico samo pred prvim veznikom.*
Pomembno je upoštevati, da gre za vmesni oz. vrinjeni odvisnik. V na prvi pogled sorodnem primeru »Miha bo prišel, če bo imel čas in če ne bo deževalo.« vejice pred »in« namreč ni, ker tukaj »če ne bo deževalo« ni vmesni odvisnik, ampak gre za naštevanje odvisnikov.
Ob pravopisnih pravilih marsikdo pomisli, da gre za kakšne novodobne izmisleke akademikov. Vendar v tem primeru ni tako. O tem lahko prepričamo, če pogledamo, kako so v takih primerih postavljali vejico v različnih prevodih Svetega pisma (Lk 17,3):
- Trubar (1555-1577): Varite ſe. Aku tui brat greshi ſubper tebe, ſuari ga, inu aku nega greua, taku ti nemu odpuſti.
- Dalmatin (1584): Varite ſe. Aku tvoj Brat gréſhi supàr tebe, poſvari ga: inu aku ſe popravi, taku mu odpuſti:
- Japelj (1784): Varite ſe: Aku bó pak tvój brat super tebe greſhil, poſvari ga: Inu aku ſe bó kaſsál, odpuſti njemu.
- Stritar (1873): Varujte se! Če se pregreší brat tvoj zoper tebe, popreti mu; in če se spokorí, odpusti mu.
- Chraska (1914): “Varujte se! Ako se pregreši brat tvoj, posvari ga; in če se izpokori, odpusti mu.”
- Ekumenska izdaja (1974): “Ako se pregreši tvoj brat, ga posvári; in če se skesa, mu odpústi!”
- Jubilejna izdaja (1984): Varujte se! Če tvoj brat greši, ga posvári, in če se spreobrne, mu odpústi.
- SSP (1997): Varujte se! Če tvoj brat greši, ga pograjaj, in če se skesa, mu odpústi.
- SSP3 (2006): Varujte se! Če tvoj brat greši, ga pograjaj, in če se skesa, mu odpústi.
Kot lahko vidite, je razlika le v tem, da so v nekaterih obdobjih na tem mestu pisali dvopičje ali podpičje namesto vejice. Vsekakor pa ne moremo reči, da gre pri tem pravilu za novost.
Vseeno pa to pravilo ni bilo tako monolitno, kot se zdi iz opisanega. V Slovenskem pravopisu iz leta 1950 so ga poskušali spremeniti in postaviti vejico za »in«, vendar so pravilo že v Slovenskem pravopisu iz leta 1962 spremenili nazaj v tako, kot velja še zdaj.
In kako se najlažje rešite teh in podobnih težav pri postavljanju vejic?
Zelo preprosto. Uporabljajte avtomatsko lektorico Amebis Besana.
Besana tovrstne in tudi druge vejice zelo uspešno popravlja. To vam jamči sodelavec in glavni razvijalec Besane dr. Peter Holozan. Da jamstvo ni iz trte zvito, priča doktorat Petra iz oktobra 2016 na temo računalniškega postavljanja vejic.
Uporabniki Besane, če vam Besana postavi vejico pred “in”, ji preprosto zaupajte.
Če pa Besane še ne uporabljate, potem ste sami krivi za napačne vejice in seveda tudi druge slovnične napake v besedilu, ki znižujejo vaš ugled.
Da Besana deluje odlično in da je povsem preprosta za uporabo, ve že veliko uporabnikov.
Popolna novost pa je, da lahko brez omejitev uporabljate spletno različico Besane.
Rešitev je še posebej dobrodošla za uporabnike računalnikov Mac, za uporabnike Libre Officea … Več o tem bo v naslednjem nasvetu.
Za spletno različico Besane brez omejitev se je treba prijaviti z veljavno licenco. Če licence Besane še nimate, jo pridobite tukaj.
Lep pozdrav,
Anton Romšak
P. S.:
Vabim vas, da se prijavite na naše novice in slovnične nasvete. Izognite se nepotrebnim in neprijetnim zadregam. Že naslednja novica ali nasvet lahko reši vašo jezikovno zagato. Kliknite tukaj in se prijavite takoj zdaj!
* paragraf 328 v pravilih Slovenskega pravopisa:
2. Kadar prideta skupaj priredni in podredni veznik pred vmesnim odvisnikom, pišemo vejico samo pred prvim veznikom: Pridem sam, in če bo le mogoče, pripeljem še koga. – Votlina je bila suha, in ker je ne doseže nobena sapica, tudi topla. – Medveda je priklenil k stebru, in ko je spet prišel divji mož, sta se spoprijela. Vejico pišemo pred prvo in pred drugo vezniško besedo, kadar priredni veznik zastopa opuščeni nadredni stavek: Nekaj pa vam obljubim, namreč (to obljubim), da kmalu spet pridem.
Če vas zanima več o tem, katere so še druge problematične vejice v slovenščini, predlagam branje prispevka »Možnosti uporabe jezikovnih tehnologij za določanje težav pri rabi vejice« v monografiji Pravopisna razpotja.
Avtor tokratnega nasveta je dr. Peter Holozan.